ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

Zanieczyszczenie powietrza jest problemem zarówno środowiskowym jak i społecznym ponieważ ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi, ekosystemów, środowisko i klimat. Skażenie powietrza stanowi największe, pojedyncze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia ludzi w Europie. Zanieczyszczenia powietrza są emitowane ze źródeł antropogenicznych i naturalnych; mogą być one transportowane lub utworzone w dużych odległościach i mogą mieć wpływ na duże obszary. Niektóre zanieczyszczenia powietrza utrzymują się w środowisku przez długi okres czasu i mogą gromadzić się w środowisku, oraz w łańcuchu pokarmowym, wpływając na ludzi i zwierzęta nie tylko poprzez skażenie powietrza, ale także za pośrednictwem wody i posiłków.

Zanieczyszczenie powietrza jest więc złożonym problemem, który stwarza wiele problemów w zakresie zarządzania i mitygowania. Skuteczne działania mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza wymagają dobrego zrozumienia źródeł, które je powodują, jak również znajomości aktualnego stanu jakości powietrza i jego wpływu na ludzi i ekosystemy.

MONITORING JAKOŚCI POWIETRZA

Monitoring Środowiska stanowi system pomiarów, ocen i prognoz stanu środowiska oraz gromadzenia, przetwarzania i rozpowszechniania informacji o stanie środowiska. Źródła emisji zanieczyszczeń są w większości przypadków bardzo rozproszone (piece na paliwa stałe tzw. „kopciuchy”, przemysł, pojazdy spalinowe).

Ważnym elementem monitoringu jakości powietrza jest gęsta sieć pomiarowa z prezentacją danych online, która pozwala wykryć lokalne przekroczenia stężenia pyłów i gazów. Umożliwia to mieszkańcom podejmowanie świadomych decyzji odnośnie wyboru optymalnej (pod względem czystości powietrza) w danej chwili drogi do pracy, pozwoli sprawdzić czy wybierając się na jogging ulubioną trasą nie będą bardziej szkodzić swojemu organizmowi niż pomagać, lub pomoże sprawdzić czy dziecko w danej chwili powinno bawić się na dworze czy w domu.

POMIAR PYŁU PM2.5 i PM10

Czujnik pyłu zawieszonego SPM1A jest przyrządem wykorzystywanym do pomiaru cząstek o średnicy do 1, 2.5, 4.0 oraz 10μm. Urządzenie wykonuje pomiar tłumienia światła laserowego rozproszonego na badanej próbce pod kątem 90º. Każdy czujnik jest wyposażony w system ogrzewania, który optymalizuje temperaturę i wilgotność próbki powietrza, co zapewnia dokładny pomiar w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze roku. Ponadto posiada on moduł autodetekcji, który analizuje i weryfikuje poprawność pomierzonych danych i sygnalizuje awarię czujnika.

Przyrząd jest w pełni kompatybilny z produkowanymi przez firmę PM ECOLOGY rejestratorami z dostępem do danych pomiarowych online.

POMIAR STĘŻENIA GAZÓW

Matryca pomiarowa produkowana przez PM ECOLOGY to kompaktowe urządzenie służące do wykrywania stężenia 6 gazów, które zanieczyszczają powietrze:

 • Tlenek węgla – CO
 • Tlenek Azotu – NO
 • Dwutlenek Azotu – NO2
 • Dwutlenek siarki – SO2
 • Ozon – O3
 • Siarkowodór – H2S

Urządzenie pomiarowe wykorzystuje dokładne sensory elektrochemiczne, które mierzą stężenie każdego z gazów na poziomie 100 ppb. Ponadto wyposażone jest ono w układ cyfrowej kompensacji wpływu wilgotności i temperatury, oraz algorytmy optymalizujące rezultat pomiaru na podstawie korelacji i odpowiedzi wszystkich sensorów na dane zanieczyszczenie.

Matryca pomiarowa jest w pełni kompatybilny z produkowanymi przez firmę PM ECOLOGY rejestratorami z dostępem do danych pomiarowych online.

Zadaj pytanie
ekspertowi

Masz wyzwania związane z pomiarami środowiskowymi lub adaptacją do zmian klimatu? Chciałbyś opomiarować sieć wodociągową lub kanalizacji ale nie wiesz od czego zacząć? Znalazłeś interesujące rozwiązanie lub produkt na naszej stronie i chciałbyś dopytać o szczegóły?

Jeśli tak to zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego wraz z podaniem tematu rozmowy. Nasz ekspert skontaktuje się z Państwem w ciągu 24 godzin i udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania.

  Wypełnij formularz

  Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Polityka prywatności
  AKCEPTUJĘ