POMIAR PRZEPŁYWU WODY

Monitoring sieci wodociągowej jest dziś ważnym narzędziem pracy w przedsiębiorstwach wodociągowych. Odpowiednio dobrany i skonfigurowany układ urządzeń daje możliwość pełnego zarządzania siecią wodociągową i minimalizacji strat wody. Rozwój technologii związanych z monitoringiem sieci wodociągowych sprawił, że powstają coraz to nowsze możliwości i rozwiązania pozwalające na efektywne zarządzanie sieciami wodociągowymi.

Urządzenia pomiarowe PM ECOLOGY składają się z przepływomierza elektromagnetycznego i odpornego na zalanie rejestratora Aqualogger z transmisją GSM. W zależności od funkcji i miejsca zabudowy przepływomierze mogą być instalowane w komorach pomiarowych lub zakopane pod ziemią. Całość układu pomiarowego jest zasilana bateryjnie z czasem działania na jednym zestawie baterii wynoszącym do 5 lat.

POMIAR CIŚNIENIA WODY

Jednym z bardzo ważnych parametrów hydraulicznych, monitorowanych w sieci wodociągowej jest ciśnienie. Odpowiednie ciśnienie wody jest niezbędne do zapewnienia ciągłych dostaw do klientów końcowych. Ponadto nagłe zmiany ciśnienia mogą świadczyć o awarii sieci dystrybucyjnej i powstaniu wycieków wody.

Odpowiednim rozwiązaniem do gęstego i ciągłego monitorowania ciśnienia w sieci są bateryjne rejestratory Aqualogger wyposażone w przetwornik ciśnienia. Urządzenia te zapewniają pomiar i rejestrację ciśnienia, oraz temperatury wody, a następnie wysyłkę danych w czasie rzeczywistym do systemu SCADA, oraz powiadomienia SMS i e-mail w razie wykrycia awarii.

 

 

POMIAR MĘTNOŚCI

Mętność wody jest parametrem fizycznym, stanowiącym miarę ograniczenia względnej przezroczystości wody przez utrzymujące się w niej cząstki zawiesin. Powstaje ona w wyniku zaburzeń w przenikaniu światła przez warstwę wody jako następstwo jego rozpraszania i pochłaniania przez zawarte w niej cząstki zawieszone.  

Podwyższona mętność wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi bywa najczęściej traktowana jako problem dotyczący akceptowalności wody przez konsumentów. Pogląd taki nie jest w pełni słuszny, ponieważ jakkolwiek sam wzrost mętności wody nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi, w niektórych sytuacjach może on wskazywać na zakłócenia w procesie uzdatniania wody, związane z podwyższonym ryzykiem chorób wodozależnych.

Aqualogger QLT jest dedykowanym urządzeniem do pomiaru mętności z wysoką dokładnością bezpośrednio na sieci wodociągowej. Konstrukcja sondy umożliwia jej bezpośredni montaż w rurociągu, co gwarantuje zupełny brak strat wody na potrzeby pomiaru. Wyróżniającą cechą jest jego energooszczędność, która umożliwia zasilanie całego urządzenia z baterii przy zapewnieniu minimum rocznego działania. Umożliwia to przeprowadzenie pomiarów nawet na rozległej sieci wodociągowej.

POMIAR CHLORU

Chlorowanie to proces uzdatniania i dezynfekcji wody przy użyciu chloru wolnego. Chlorowanie jest powszechną metodą dezynfekcji stosowaną w przypadku wody źródłowej o minimalnej ilości zanieczyszczeń organicznych i niskim stężeniu trudnych do usunięcia mikroorganizmów, takich jak giardia lub cryptosporidium. Jest również stosowany do kontroli smaku i zapachu, zapobiegania przyrostom glonów, utrzymywania czystości mediów filtracyjnych, usuwania żelaza i manganu, rozbijania siarkowodoru, cyjanku i poprawy koagulacji.

Monitorowanie poziomu chloru w systemie dystrybucji jest konieczne w celu zapewnienia utrzymania odpowiedniego poziomu chloru resztkowego, aby spełnić wymogi obowiązujących norm dezynfekcji i zapewnić wyeliminowanie nadmiaru chloru.

Aqualogger CHL jest bateryjnym urządzeniem do pomiaru chloru w różnych miejscach sieci wodociągowej. Urządzenie może pracować w szerokim zakresie ciśnienia (od 0,2 do 0,7 MPa) przy niskiej, stałej stracie wody na poziomie 200ml / min. Bateryjne zasilanie wystarcza na conajmniej 6 miesięcy nieprzerwanej pracy i wysyłki danych przy pomiarach 1 raz na 10 minut.

Zadaj pytanie
ekspertowi

Masz wyzwania związane z pomiarami środowiskowymi lub adaptacją do zmian klimatu? Chciałbyś opomiarować sieć wodociągową lub kanalizacji ale nie wiesz od czego zacząć? Znalazłeś interesujące rozwiązanie lub produkt na naszej stronie i chciałbyś dopytać o szczegóły?

Jeśli tak to zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego wraz z podaniem tematu rozmowy. Nasz ekspert skontaktuje się z Państwem w ciągu 24 godzin i udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania.

    Wypełnij formularz

    Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Polityka prywatności
    AKCEPTUJĘ