CZYM JEST ZMIANA KLIMATU

Zmiana klimatu wywołana przez globalne ocieplenie odnosi się do długoterminowych warunków pogodowych na Ziemi, takich jak temperatura, poziom mórz i opady.

Odkąd powstała nasza planeta – 4,5 mld lat temu – klimat na Ziemi wielokrotnie ulegał drastycznym zmianom. Na przemian następowały okresy ocieplenia i ochłodzenia; takie cykle zawsze utrzymywały się przez dziesiątki tysięcy lub miliony lat. W ciągu ostatnich 150 lat (w erze przemysłowej) temperatury rosły jednak szybciej niż kiedykolwiek.

PRZYCZYNY ZMIAN KLIMATU

Podstawową przyczyną zmiany klimatu jest spalanie paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel kamienny i gaz ziemny, które powoduje emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Do ich rozprzestrzeniania przyczynia się także inna działalność człowieka, taka jak rolnictwo i wylesianie. Niestety gazy te zatrzymują w atmosferze ciepło: zjawisko to nazywamy efektem cieplarnianym.

Gdyby nie efekt cieplarniany, średnia temperatura na Ziemi wynosiłaby -18°C. Codzienna działalność człowieka jednak maksymalizuje ten efekt, powodując jeszcze większy wzrost temperatury planety. Pomimo międzynarodowych zobowiązań poziom dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze nadal rośnie – według danych Światowej Organizacji Meteorologicznej w 2019 r. osiągnął kolejną rekordową wartość (wzrost o niemal 150 proc. w stosunku do 1750 r.).

SKUTKI ZMIANY KLIMATU

Najważniejszym skutkiem zmiany klimatu jest wzrost temperatury na świecie, który wynosi już 1,1°C w porównaniu z temperaturą sprzed epoki przemysłowej. Lata 2010–2020 okrzyknięto dekadą wyjątkowo wysokich temperatur, a rok 2019 – drugim najgorętszym rokiem w historii. Jeżeli utrzyma się obecna tendencja wzrostowa, do końca tego wieku ocieplenie może wynosić od 3 do 5°C, co może mieć dla nas katastrofalne skutki. Dla porównania 5°C to tyle, ile wyniosło ocieplenie na przestrzeni ostatnich 10 tysięcy lat.

Wzrost temperatur może mieć wpływ na topnienie lodu na biegunach, co z kolei powoduje wzrost poziomu mórz skutkujący powodziami i stwarzający zagrożenie dla środowisk przybrzeżnych. Zmiana klimatu przyczynia się również do częstszych i intensywniejszych ekstremalnych zdarzeń pogodowych, takich jak burze, susze, fale upałów i pożary lasów.

ADAPTACJA DO ZMIAN KLIMATU

Jeżeli zmiany klimatu nie da się odwrócić, możemy złagodzić jej skutki i dostosować się do jej konsekwencji.

Przystosowanie się do zmiany klimatu oznacza przygotowanie się na jej skutki i zwiększenie odporności społeczeństwa. Może to oznaczać na przykład efektywniejsze wykorzystanie ograniczonych zasobów wodnych, dostosowanie praktyk rolnych i leśnych, a także przygotowanie budynków i infrastruktury na przyszłe warunki klimatyczne i ekstremalne zdarzenia pogodowe.

TECHNOLOGIA W ADAPTACJI DO ZMIAN KLIMATU

PM ECOLOGY wychodzi naprzód rosnącym potrzebom lokalnych społeczności wdrażając rozwiązania i systemy zarządzania kryzysowego, które pomagają z wyprzedzeniem zidentyfikować nadchodzące zagrożenia i przygotować się, oraz przeciwdziałać ich skutkom.

Dostarczyliśmy i utrzymujemy systemy takie jak:

  • Monitoring opadu i poziomu wód powierzchniowych [powodzie miejskie]
  • Monitoring infrastruktury wodno-kanalizacyjnej [powodzie i zanieczyszczenie wody pitnej]
  • Ostrzeganie przeciwko zagrożeniom pożarowym w lasach [susze i pożary]
  • Stacja oczyszczania wód z mikroplastików [zasoby wody pitnej]

Zadaj pytanie
ekspertowi

Masz wyzwania związane z pomiarami środowiskowymi lub adaptacją do zmian klimatu? Chciałbyś opomiarować sieć wodociągową lub kanalizacji ale nie wiesz od czego zacząć? Znalazłeś interesujące rozwiązanie lub produkt na naszej stronie i chciałbyś dopytać o szczegóły?

Jeśli tak to zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego wraz z podaniem tematu rozmowy. Nasz ekspert skontaktuje się z Państwem w ciągu 24 godzin i udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania.

    Wypełnij formularz

    Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Polityka prywatności
    AKCEPTUJĘ